İçeriğe geç

Motorlu Projeksiyon Perdesi

Motorlu Projeksiyon Perdesi Fiyatları ve Modelleri

Projeksiyon Perdesi Nedir?

Projeksiyon cihazları için özel olarak üretilen projeksiyon perdesi aynı zamanda özel bir kumaştan üretilmiştir. Motorlu Projeksiyon Perdesi Üzeri optik malzeme ile kaplandığı için ışık geçirmez özelliği vardır. Bu sayede gelen görüntüyü kaliteli bir şekilde yansıtır. Günümüzde birçok kullanım alanı olan bu perdeler daha çok eğitim ofislerinde, sinema salonlarında ve konferanslarda kullanılan projeksiyon perdeleri alınırken dikkat edilmesi gereken birçok faktör de bulunmaktadır. Kullanım amaçlarına göre farklı isimlerle de adlandırılan bu ürünlerin cihaz ve mekana göre özel hazırlandığı unutulmamalıdır.

Motorlu Projeksiyon Perdesi Modelleri
Neden Dekoray

Projeksiyon Perde Çeşitleri

Farklı türlerle hazırlanan motorlu projeksiyon perdesi çeşit olarak 5 farklı şekilde incelenebilir. Motorlu perdeler, storlu perdeler, gümüş, ayaklı ve transparan perdeler olarak satın alabileceğiniz bu perdelerin kullanım amacına göre seçilmesi gerekir. Öncelikle motorlu projeksiyon perdelerinde otomatik bir sistem vardır. Söz konusu sistemi uzaktan kumanda ile rahatlıkla yönetebilirsiniz. Storlu projeksiyon perdeleri ise manuel olarak kullanılmaktadır. Kurumsal uygulamalarda transparan perdeler tercih edilir. Çünkü bu uygulamada görüntüler arka kısımdan verilmektedir. Ayaklı modellerde kolay hareket özgürlüğü sağlanırken gümüş perdelerde net bir görünüm elde edilebilir.

Storlu Projeksiyon Perdeleri

Günümüzde en uygun fiyatlarla sunulan storlu yani manuel motorlu projeksiyon perdeleri, tavan veya duvara rahatlıkla monte edilebilir. Ayrıca manuel olarak kontrol edilmektedir. Perdenin uzun vadeli kullanımı tamamen yaylı mekanizmanın nasıl kullanıldığıyla ilgilidir. Yani yay mekanizması dayanıklı ise uzun bir süre storlu manuel projeksiyon perdesini kullanabilirsiniz. Storlu perdede yay mekanizması ayrıca perdenin ağırlığını taşımaktadır. Bu yüzden 250 cm enine kadar üretim yapılabilir. Ancak daha büyük ölçülerde duvar veya tavan montajlı projeksiyon perdesi kullanıldığında, motorlu seçenekler tercih edilmektedir.

Motorlu Projeksiyon Perdeleri

Tıpkı storlu perdeler gibi tavan ya da duvara monte edilebilen motorlu projeksiyon perdeleri oldukça pratik bir kullanıma sahiptir. Storlu perdelerden tek farkı, motorlu olması ve bu sayede uzaktan kumanda ile kontrol edilebilmesidir. Günümüzdeki bazı modellerinde uzaktan kumanda yerine duvara montelenen kablolu panel kullanılmaktadır.

Motorlu projeksiyon perdesi stor perdeye göre biraz daha maliyetlidir. Ancak bazı avantajları da bulunmaktadır. Kullanım ömrü çok daha uzun olan bu modeller büyük ebatlardaki tercihler için uygundur. Ayrıca yüksek tavanlı olan alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Motorlu perdelerde dalgalanma, potluk veya rahatsız edici bir görüntünün oluşma süresi daha geçtir. Bu nedenle motorlu projeksiyon perdelerinin her geçen gün kullanıcı kitlesi artmaktadır.

Sinema Salonu Perdesi
Sinema Salonu Perdesi

Ayaklı Projeksiyon Perdeleri

Duvara ya da tavana sabitlenemeyen perdeler için tripod ayaklı perdeler en güzel çözümdür. Ayaklı projeksiyon perdeleri sadece ayak mekanizmasına monte edilerek kullanılır. Perde ayak üzerinde istediğiniz her yere kurulabilirken taşıma konusunda da pratiklik sağlar. Ayrıca pratik ve sağlam ürünlerden olan ayaklı motorlu projeksiyon perdesi kullanılırken, ekranın yansıtılacağı yüzey kaliteli olmalıdır.

Ayaklı, gerdirmeli motorlu ve stor projeksiyon perdeler, günümüzde en çok kullanılan türlerdendir. Bunların yanı sıra sabit çerçeveli, motorlu ve fast-fold perde çeşitleri de bulunmaktadır.

Tensioned Motorlu Projeksiyon Perdesi

Gerdirmeli motorlu perdeler işlev olarak motorlu projeksiyon perdesi benzer. Hassas göze sahip kullanıcılar bu modelleri kullanırken rahatsızlık duyabilir. Ayrıca kenarların kıvrılması, dalgalanma ya da potlama gibi durumlardan da rahatsız olunabilir. Bu perde çeşidinde perdeler açılırken iki farklı ip ile perdenin gerilmesi sağlanır. Son olarak Tensioned projeksiyon perdesi sistemlerinde kenarların kıvrılması ya da dalgalanma gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Fast Fold Projeksiyon Perdesi

Mobil kullanım amaçlı olan fast-fold perdeler, büyük ebatlarda da üretilebilir. Bu nedenle tripod ayakları birden fazla olarak kullanılabilir. Fast Fold Projeksiyon Perdesi Çerçeve iskeleti modüler yapıda olan bu perde türünün sökülüp toplanma süreci de kolaydır. En çok açık hava organizasyonlarında kullanılan bu model, kaliteli bir görünümü beraberinde getirmektedir.

Fixed Frame Projeksiyon Perdesi

Sabit çerçeveli perde türlerinden olan Fixed Frame, fixed frame projeksiyon perdesi özel olarak üretilmiştir. Çerçevenin gerdirilmesinden sonra duvara asılan perdeden görüntü elde edilir. Seyir zevki en yüksek ve güzel olan perde türüdür. Bununla birlikte duvarda sabit olarak duran bu perdenin her mekan için uygun olmadığı söylenebilir. fixed frame projeksiyon perdesi geniş ve daha acık acılara sahip alanlarda kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Projeksiyon Perdesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pürüzsüz ve net bir görüntünün izlenmesini sağlayan projeksiyon perdesi sunum ve sinema sisteminin en önemli parçasıdır. Peki kaliteli bir görüntü için projeksiyon perdesi alırken nelere dikkat etmeli? Bununla beraber iyi bir projeksiyon perdesinin ışık geçirmez kumaştan imal edilmesi gerekir. Kumaşın ön kısmı da kaliteli malzemelerle kaplanmalıdır. Yine ön yüzey için genelde açık gri ve beyaz renkler tercih edilebilir. Arka yüzeyi ise tamamen siyah olmalıdır. Bu bilgilere ek olarak projeksiyon perdesi alırken dikkat edilmesi gerekenler, aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

  • Perdeler dış bordüre sahip olmalıdır. Siyah çerçeveler algısal bir etki yapacağı için dış bordürdeki çizgilerden dışarıya odaklanmaması gerektiği anlatılmış olunur.
  • Kaliteli projeksiyon perdeleri tamamen ışık geçirmez kumaşlardan üretilmelidir. Haliyle perdeye gelen ışık aynı şekilde yansıma şansı bulabilir.
  • Perde kumaşının ön kısmı, optik verimliliği yüksek olan bir malzemeyle kaplanmış olmalıdır. Bu sayede perdeye gelen ışık, kumaş tarafından emilime uğramaz ve geri yansır.
  • Perdelerdeki gain oranı 0,94 ile 2,5 arasında olmalıdır. Gain oranı, ışığı absürde etmeden geri yansıtabilme oranını belirtir.
  • Perdenin yansıtma yüzeyi açık gri veya mat beyaz olmalıdır. Açık gri perdeler yüksek kontrastlı cihazlar için tercih edilirken, mat beyaz perdeler ise aydınlık ortamlarda kullanılabilir.

Projeksiyon Perdesi Kullanım Alanları

Çalışma hayatında çok önemli bir yere sahip olan projeksiyon perdesi, aktarılmak istenen bilgilerin en hızlı ve güzel şekilde ekrana yansıtılmasını sağlar. Yansıtma cihazı aracılığıyla aktarılan bu bilgiler, yüksek standartlarda görüntü elde edilerek okunabilir. Ayrıca projeksiyon cihazlarının da kaliteli ürünler arasından seçilmesi gerekir. Motorlu projeksiyon perdesi modelleri birden fazladır ve kullanım alanına göre değerlendirilmelidirler.

Bu perdelerin en önemli fonksiyonel özelliği, tripod ayaklarla veya duvara sabitlenmesiyle dikkat çekmektedir. Kaliteli kumaş ve malzemelerden üretilen en güzel projeksiyon perdesi seçimi yaparken mutlaka firmamızla iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü sizler için özel olarak hazırlanan perdeler sayesinde harici ortamdan ışığın yüzeye sokulması engellenirken, parlaklık ya da gözleri rahatsız eden bir durum söz konusu olmamaktadır.

Projeksiyon Perdesi Modelleri ve Fiyatları

Motorlu projeksiyon perdesi fiyatları, malzemenin kalitesine göre değişir. Ayrıca fonksiyonel çalışma özelliklerine ve kumaş ölçülerine göre de değişkenlik göstermektedir. Firmamız bu konuda en kaliteli projeksiyon perdesi modellerini sizlerle paylaşırken uygun fiyat anlayışıyla hizmet vermektedir. Bütçenize uygun seçeneklerin yer aldığı firmamızda ayrıca ihtiyacınız olan her perde türüne ulaşabilirsiniz. Kişiye özel kampanyalar da düzenlerken daima kaliteli ürünlere sahip olmanızı garanti ediyoruz.

En iyi projeksiyon perdesi

Piyasanın en iyi projeksiyon perdesi üretimcisi olan dekoray perde sistemleri olarak en iyi görüntü kalitesini elde etmeniz için özel tasarlanmış ve özel olarak geliştirilmiş nano teknolojik perde görüntüleme sistemlerini kullanıyoruz.

Blog yazılarımızdan projeksiyon perdesi nasıl yapılır? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.  

Daha fazla bilgi için 0212 221 02 04 no telefonu arayınız.

Yardıma Mı ihtiyacınız var? Bizi Arayın.

Tıkla Ara. Temsilcilerimiz ile görüşün.

Teklif İsteyin

Güncel Yazılar

5/5 - (4 votes)